Home » Shop » HP EliteBook 830 G10 – Raptor Lake – 13th Gen Core i7 1355U Processor 16-GB 512-GB SSD Intel Iris Xe Graphics 13.3″ WUXGA 1200p UWVA AG with HP SureView Reflect Privacy Display B&O Play Backlit KB FP Reader W11 Pro (Silver, Open Box)
HP EliteBook 830 G10 – Raptor Lake – 13th Gen Core i7 1355U Processor 16-GB 512-GB SSD Intel Iris Xe Graphics 13.3″ WUXGA 1200p UWVA AG with HP SureView Reflect Privacy Display B&O Play Backlit KB FP Reader W11 Pro (Silver, Open Box)
₨ 180,000
Product Code: 830 G10
Brand: Hp
Warranty: 1 – Year Local
In Stock
Description
| Brand | Hp |
|---|---|
| Generation | 13th Generation |
| Processor Type | 13th Gen Core i7 1355u Raptor Lake Processor (12 MB Intel Smart Cache) |
| Processor Speed | 1.7 GHz Boost up to 5.0 GHz (Total Cores 10, # of Performance-cores 2, # of Efficient-cores 8, Total Threads 12) |
| Installed RAM | 16 GB |
| Type of memory | 16 GB LPDDR5-4800 MT/s Soldered (not upgradeable) |
| Hard drive size | 512 GB PCIe® NVMe™ M.2 SSD |
| Hard drive speed | – |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | – |
| SSD | 512 GB SSD |
| Type of harddrive | 512 GB PCIe® NVMe™ M.2 SSD |
| Graphic Series | Intel Iris Xe Graphics |
| Dedicated graphics | No |
| Graphics memory | Intel® Iris® Xᵉ Graphics Integrated |
| Type of graphics memory | Shared |
| Switchable graphics | No |
| Graphics processor | Chipset is integrated with processor |
| Backlight | LED |
| Screen size | 33.8 cm (13.3 in) diagonal, WUXGA, Low Blue Light, antiglare, UWVA, bent, eDP with PSR, 1000 nits, 100% sRGB (1920 x 1200) with HP Sure View Reflect integrated privacy screen, Ambient Light Sensor, and Ambient Color Sensor for 5MP Camera with HP Eye Ease |
| Screen surface | 33.8 cm (13.3 in) diagonal, WUXGA, Low Blue Light, antiglare, UWVA, bent, eDP with PSR, 1000 nits, 100% sRGB (1920 x 1200) with HP Sure View Reflect integrated privacy screen, Ambient Light Sensor, and Ambient Color Sensor for 5MP Camera with HP Eye Ease |
| Screen resolution | 1920×1200 |
| Touchscreen | No |
| Color | Silver |
| RAM | 16 GB |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Weight | 2.79 lb |
| Fingerprint Reader | Yes |
| Numeric keyboard | No |
| Backlit keyboard | Yes |
| Bluetooth | BT 5.3 |
| LAN | No |
| Speed | – |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | Intel® AX211 Wi-Fi6E+ |
| Condition | Open Box |
| USB | 2 Thunderbolt™ 4 with USB4 Type-C® 40Gbps signaling rate (USB Power Delivery, DisplayPort™ 1.4) 52 2 Super Speed USB Type-A 5Gbps signaling rate (1 charging) |
| HDMI | 1 HDMI 2.1 |
| Camera | IR Camera |
| Operating system (Primary) | Genuine Windows 11 Pro |
| Manual | https://h20195.www2.hp.com/v2/getpdf.aspx/c08487721.pdf |
| Product page | https://h20195.www2.hp.com/v2/getpdf.aspx/c08487721.pdf |
| Warranty | 1 Month |
Reviews (0)
Be the first to review “HP EliteBook 830 G10 – Raptor Lake – 13th Gen Core i7 1355U Processor 16-GB 512-GB SSD Intel Iris Xe Graphics 13.3″ WUXGA 1200p UWVA AG with HP SureView Reflect Privacy Display B&O Play Backlit KB FP Reader W11 Pro (Silver, Open Box)” Cancel reply
Related products
Asus Tuf FX507VU-LP141 Intel Core I7 13th 16GB 512GB SSD 15.6 FHD 144Hz Backlit KB 6GB RTX 4050 GPU Dos Grey- (Official Warranty)
₨ 323,000
HP 15 DW3004 / 003/ 005NE Intel Core i5 11th Gen 8GB 256GB SSD 15.6 FHD Nvidia MX350 2GB Graphics Dos – Open Box
₨ 145,000
HP 15-FD0371NIA Intel Core i7 13th Gen 8GB 512GB SSD 15.6″ FHD Display NVIDIA MX570 2GB GDDR6 Graphics Backlit KB Dos Silver
₨ 196,000
HP 250 G10 Intel Core i5 13th Gen 8GB 512GB SSD 15.6 FHD Dos Grey
₨ 143,000
HP Laptop 15-FD0336TU Intel Core i5 13th Gen 8GB 512GB SSD 15.6″ FHD Display Backlit KB Dos Natural Silver
₨ 141,000
HP Pavilion 14 EK1055TU Intel Core i5 13th Gen 8GB 512GB SSD 14 FHD IPS Touch X360 Display Backlit KB Win11 Silver (Official Warranty)
₨ 231,000
HP Probook 440 G11 Intel Core Ultra 5 125U 16GB 512GB SSD 14″ WUXGA Display Backlit KB FingerPrint Reader Dos Silver
₨ 200,000
HP Victus 16-R0328TX Intel Core i7 13th Gen 16GB D5 512GB SSD 16.1″ FHD IPS 144Hz NVIDIA RTX 4060 8GB Graphics Backlit KB Dos Mica silver
₨ 310,000

Reviews
There are no reviews yet.