Home » Shop » HP EliteBook 640 G10 Notebook PC – Raptor Lake – 13th Gen Core i5 1345u Deca-Core Processor 8-GB 256-GB SSD Intel Iris Xe Graphics 14″ Full HD 1080p IPS Narrow Bezel AG Display W11 Pro (Pike Silver, Open Box)
HP EliteBook 640 G10 Notebook PC – Raptor Lake – 13th Gen Core i5 1345u Deca-Core Processor 8-GB 256-GB SSD Intel Iris Xe Graphics 14″ Full HD 1080p IPS Narrow Bezel AG Display W11 Pro (Pike Silver, Open Box)
₨ 150,000
Product Code: 88T18PA
Brand: Hp
Warranty: 1 – Year Local
In Stock
Description
| Brand | Hp |
|---|---|
| Generation | 13th Generation |
| Processor Type | 13th Gen Core i5 1345u Raptor Lake Processor (12 MB Intel Smart Cache) |
| Processor Speed | 1.6 GHz Boost up to 4.7 GHz (Total Cores 10, # of Performance-cores 2, # of Efficient-cores 8, Total Threads 12) |
| Installed RAM | 8 GB |
| Type of memory | 8 GB DDR4-3200 MHz RAM (1 x 8 GB) |
| Hard drive size | 256 GB PCIe® NVMe™ SSD |
| Hard drive speed | – |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | – |
| SSD | 256 GB SSD |
| Type of harddrive | 256 GB PCIe® NVMe™ SSD |
| Graphic Series | Intel Iris Xe Graphics |
| Dedicated graphics | No |
| Graphics memory | Integrated, Intel® Iris® Xᵉ Graphics |
| Type of graphics memory | Shared |
| Switchable graphics | No |
| Graphics processor | Intel |
| Backlight | LED |
| Screen size | 14″ diagonal, FHD (1920 x 1080), IPS, narrow bezel, anti-glare, 250 nits, 45% NTSC |
| Screen surface | 14″ diagonal, FHD (1920 x 1080), IPS, narrow bezel, anti-glare, 250 nits, 45% NTSC |
| Screen resolution | 1920 x 1080 |
| Touchscreen | No |
| Color | Silver |
| RAM | 8 GB |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Weight | Starting at 1.41 kg |
| Fingerprint Reader | No |
| Numeric keyboard | No |
| Backlit keyboard | No |
| Bluetooth | Bluetooth® 5.3 wireless card (supporting gigabit data rate) |
| LAN | Yes |
| Speed | 1 RJ45 |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | Intel® Wi-Fi 6E AX211 (2×2) |
| Condition | Open Box |
| USB | 1 Thunderbolt 4 with USB Type-C® 40Gbps signaling rate (USB Power Delivery, DisplayPort™ 1.4); 1 USB Type-C® 10Gbps signaling rate (USB Power Delivery, DisplayPort™ 1.4); 2 USB Type-A 5Gbps signaling rate (1 power); |
| HDMI | 1 HDMI 2.1 |
| Camera | 720p HD camera |
| Operating system (Primary) | Genuine Windows 11 Pro |
| Manual | https://www.hp.com/bd-en/products/laptops/product-details/product-specifications/2101786047 |
| Product page | https://www.hp.com/bd-en/products/laptops/product-details/product-specifications/2101786047 |
| Warranty | 1 Month |
Reviews (0)
Be the first to review “HP EliteBook 640 G10 Notebook PC – Raptor Lake – 13th Gen Core i5 1345u Deca-Core Processor 8-GB 256-GB SSD Intel Iris Xe Graphics 14″ Full HD 1080p IPS Narrow Bezel AG Display W11 Pro (Pike Silver, Open Box)” Cancel reply
Related products
Asus TUF FX507VV-LP139 Intel Core i7 13th Gen 16GB 512GB SSD 15.6 FHD 144Hz 8GB RTX 4060 GPU Backlit KB Dos Grey (Offical Warranty)
₨ 358,000
Asus TUF FX507VV-LP299 Intel Core i7 13th Gen 16GB 512GB SSD 15.6 FHD 144Hz 8GB RTX 4060 GPU Backlit KB Dos (Offical Warranty)
₨ 358,000
Asus Tuf FX707VV-HX199 Intel Core i7 13th Gen 16GB 512GB SSD 17.3 FHD 144Hz 8GB RTX 4060 GPU Dos Grey (Official Warranty)
₨ 373,000
ASUS TUF Gaming A15 FA506NFR-HN190 AMD Ryzen 7 8GB D5 512GB SSD 15.6″ FHD 144Hz RTX 2050 4GB RGB B/L KB Dos Black (Official Warranty)
₨ 213,000
HP 15 FD0095WM Intel Core i5 12th Gen 8GB 256GB SSD 15.6 FHD Display Win11 Silver
₨ 127,000
HP 15 FD0333NIA Intel Core i3 13th Gen 4GB 256GB SSD 15.6 FHD Display Dos Gold
₨ 106,500
HP Pavilion 15-EH3050AU AMD Ryzen™ 7 7730U 16GB 1TB SSD 15.6″ FHD Display Backlit KB Win11 Warm Gold – (Official Warranty)
₨ 200,000
HP Spectre EU0085TU Intel Core Ultra 7 155H 16GB 1TB 14 Diagonal 3K Touchscreen Backlit KB Win11 (Official Warranty)
₨ 465,000

Reviews
There are no reviews yet.