Home » Shop » Asus Tuf FX507VU-LP141 Intel Core I7 13th 16GB 512GB SSD 15.6 FHD 144Hz Backlit KB 6GB RTX 4050 GPU Dos Grey- (Official Warranty)
Asus Tuf FX507VU-LP141 Intel Core I7 13th 16GB 512GB SSD 15.6 FHD 144Hz Backlit KB 6GB RTX 4050 GPU Dos Grey- (Official Warranty)
₨ 323,000
Intel Core i7 13620H 13th Gen | 16GB DDR5
512 GB M.2 SSD | 15.6″ FHD Display | Nvidia 6GB RTX 4050 GPU
Backlit Keyboard | Dos | Grey | Official Warranty
512 GB M.2 SSD | 15.6″ FHD Display | Nvidia 6GB RTX 4050 GPU
Backlit Keyboard | Dos | Grey | Official Warranty
Brand:Asus
Warranty:Official Warranty
Availability:In Stock
In Stock
Categories: Asus, Laptops, TUF Gaming
Brand: Asus
Description
Specifications of Asus Tuf FX507VU-LP141 Intel Core I7 13th 16GB 512GB SSD 15.6 FHD 144Hz Backlit KB 6GB RTX 4050 GPU Dos Grey- (Official Warranty)
| Specification | |
|---|---|
| Model | FX507VU-LP141 |
| Processor | Intel Core i7 13th Generation |
| Processor Type | Intel® Core™ i7-13620H Processor |
| Memory | 16GB |
| Storage | 512GB |
| Graphics | 6GB Nvidia RTX 4050 Graphics |
| Screen | 15.6″ |
| Screen Resolution | 15.6” FHD 16:9 (1920 x 1080) 144hz Display |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Operating System | Dos |
| Ports | 1x 3.5mm Combo Audio Jack = 1x HDMI 2.1 FRL = 2x USB 3.2 Gen 1 Type-A = 1x USB 3.2 Gen 2 Type-C |
| Color | Grey |
Reviews (0)
Be the first to review “Asus Tuf FX507VU-LP141 Intel Core I7 13th 16GB 512GB SSD 15.6 FHD 144Hz Backlit KB 6GB RTX 4050 GPU Dos Grey- (Official Warranty)” Cancel reply
Related products
ASUS TUF FA401WU-RG047W Ryzen AI 9 HX370 32GB 1TB 14 WUXGA RTX 4050 6GB Win11 (Official Warranty)
₨ 505,000
ASUS TUF Gaming F15 FX507VU-LP150 Intel Core I7 13th 16GB D5 512GB SSD 15.6″ FHD 144HZ RTX 4050 6GB Graphics RGB B/L KB Dos Grey (Official Warranty)
₨ 323,000
ASUS TUF Gaming F17 FX707VU-HX175 Intel Core i7 13th Gen 16GB D5 512GB SSD RTX 4050 6GB Graphics 17.3″ FHD 144Hz RGB B/L KB DOS Grey (Official Warranty)
₨ 328,000
HP 15 DW3004 / 003/ 005NE Intel Core i5 11th Gen 8GB 256GB SSD 15.6 FHD Nvidia MX350 2GB Graphics Dos – Open Box
₨ 145,000
HP 15 FD0095WM Intel Core i5 12th Gen 8GB 256GB SSD 15.6 FHD Display Win11 Silver
₨ 127,000
HP 15 FD0333NIA Intel Core i3 13th Gen 4GB 256GB SSD 15.6 FHD Display Dos Gold
₨ 106,500
HP EliteBook 640 G11 Intel Core Ultra 7 155U 8GB 512GB SSD 14 WUXGA Display Dos With Bag (Official Warranty)
₨ 300,000
HP Pavilion 15-EH3050AU AMD Ryzen™ 7 7730U 16GB 1TB SSD 15.6″ FHD Display Backlit KB Win11 Warm Gold – (Official Warranty)
₨ 200,000

Reviews
There are no reviews yet.