Home » Shop » ASUS TUF A15 FA506NCR Gaming Laptop – AMD Ryzen 7 7435HS Processor 16GB 512GB SSD 4GB Nvidia RTX3050 GDDR6 GC 15.6″ Full HD 1080p 144Hz Display RGB Backlit KB (Black, 2 Years Asus Direct Local Warranty)
ASUS TUF A15 FA506NCR Gaming Laptop – AMD Ryzen 7 7435HS Processor 16GB 512GB SSD 4GB Nvidia RTX3050 GDDR6 GC 15.6″ Full HD 1080p 144Hz Display RGB Backlit KB (Black, 2 Years Asus Direct Local Warranty)
₨ 238,000
- AMD Ryzen™ 7 7435HS (8C / 16T, 3.1 / 4MB L2 / 16MB L3) Processor
- 16GB DDR5 RAM
- 512GB Nvme M.2 SSD
- NVIDIA® GeForce RTX™ 3050 Laptop GPU (4 GB GDDR6 dedicated)
- 15.6-inch diagonal, FHD (1920 x 1080), 144 Hz, Display
In Stock
Categories: Asus, Laptops, TUF Gaming
Brand: Asus
Description
| Brand | Asus |
|---|---|
| Generation | AMD |
| Processor Type | AMD Ryzen™ 7 7435HS (8C / 16T, 3.1 / 4MB L2 / 16MB L3) |
| Processor Speed | 3.1 Turbo boost up to 4.5GHz |
| Installed RAM | 16GB |
| Type of memory | DDR5 |
| Hard drive size | 512GB |
| Hard drive speed | Nvme M.2 |
| Optical Drive | – |
| Type of optical drive | – |
| SSD | 512 GB SSD |
| Type of harddrive | Nvme M.2 |
| Graphic Series | RTX 3050 |
| Dedicated graphics | Yes |
| Graphics memory | NVIDIA® GeForce RTX™ 3050 Laptop GPU (4 GB GDDR6 dedicated) |
| Type of graphics memory | Discrete |
| Switchable graphics | No |
| Graphics processor | Intel |
| Backlight | LED |
| Screen size | 15.6-inch diagonal, FHD (1920 x 1080), 144 Hz, Display |
| Screen surface | 15.6-inch diagonal, FHD (1920 x 1080), 144 Hz, Display |
| Screen resolution | 1920 x 1080p |
| Touchscreen | No |
| Color | Black |
| RAM | 16 GB |
| Operating System | DOS |
| Weight | 2.30 Kg (5.07 lbs) |
| Fingerprint Reader | No |
| Numeric keyboard | Yes |
| Backlit keyboard | Yes |
| Bluetooth | Bluetooth® 5.3 |
| LAN | Yes |
| Speed | RJ-45 |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | Wi-Fi 6(802.11ax) (Dual band) 2*2 |
| Condition | New |
| USB | 1x 3.5mm Combo Audio Jack 1x HDMI 2.1 TMDS 3x USB 3.2 Gen 1 Type-A (data speed up to 5Gbps) 1x USB 3.2 Gen 2 Type-C with support for DisplayPort™ (data speed up to 10Gbps) 1x RJ45 LAN port |
| HDMI | Yes |
| Camera | 720P HD camera |
| Operating system (Primary) | DOS |
| Manual | https://www.asus.com/laptops/for-gaming/tuf-gaming/2021-asus-tuf-gaming-a15/techspec/ |
| Product page | https://www.asus.com/laptops/for-gaming/tuf-gaming/2021-asus-tuf-gaming-a15/techspec/ |
| Warranty | 2 Years Warranty |
Reviews (0)
Be the first to review “ASUS TUF A15 FA506NCR Gaming Laptop – AMD Ryzen 7 7435HS Processor 16GB 512GB SSD 4GB Nvidia RTX3050 GDDR6 GC 15.6″ Full HD 1080p 144Hz Display RGB Backlit KB (Black, 2 Years Asus Direct Local Warranty)” Cancel reply
Related products
ASUS TUF FA401WU-RG047W Ryzen AI 9 HX370 32GB 1TB 14 WUXGA RTX 4050 6GB Win11 (Official Warranty)
₨ 505,000
Asus Tuf FX507VU-LP141 Intel Core I7 13th 16GB 512GB SSD 15.6 FHD 144Hz Backlit KB 6GB RTX 4050 GPU Dos Grey- (Official Warranty)
₨ 323,000
Asus TUF FX507VV-LP299 Intel Core i7 13th Gen 16GB 512GB SSD 15.6 FHD 144Hz 8GB RTX 4060 GPU Backlit KB Dos (Offical Warranty)
₨ 358,000
ASUS TUF Gaming A15 FA506NFR-HN190 AMD Ryzen 7 8GB D5 512GB SSD 15.6″ FHD 144Hz RTX 2050 4GB RGB B/L KB Dos Black (Official Warranty)
₨ 213,000
ASUS TUF Gaming F17 FX707VU-HX175 Intel Core i7 13th Gen 16GB D5 512GB SSD RTX 4050 6GB Graphics 17.3″ FHD 144Hz RGB B/L KB DOS Grey (Official Warranty)
₨ 328,000
HP 15 DW3004 / 003/ 005NE Intel Core i5 11th Gen 8GB 256GB SSD 15.6 FHD Nvidia MX350 2GB Graphics Dos – Open Box
₨ 145,000
HP 15-FD0358TU Intel Core i7 13th Gen 8GB 512GB SSD 15.6″ FHD Display Backlit KB Win11 Natural Silver – (Official Warranty)
₨ 188,000
HP ENVY 16 H1008TX Intel Core i5 13th Gen 16GB D5 512GB SSD 16″ WQXGA Display Intel Arc A370M 4GB Graphics Backlit KB Win11 Silver (Official Warranty)
₨ 210,000

Reviews
There are no reviews yet.