Home » Shop » Asus Tuf FX507VU-LP141 Intel Core I7 13th 16GB 512GB SSD 15.6 FHD 144Hz Backlit KB 6GB RTX 4050 GPU Dos Grey- (Official Warranty)
Asus Tuf FX507VU-LP141 Intel Core I7 13th 16GB 512GB SSD 15.6 FHD 144Hz Backlit KB 6GB RTX 4050 GPU Dos Grey- (Official Warranty)
₨ 323,000
Intel Core i7 13620H 13th Gen | 16GB DDR5
512 GB M.2 SSD | 15.6″ FHD Display | Nvidia 6GB RTX 4050 GPU
Backlit Keyboard | Dos | Grey | Official Warranty
512 GB M.2 SSD | 15.6″ FHD Display | Nvidia 6GB RTX 4050 GPU
Backlit Keyboard | Dos | Grey | Official Warranty
Brand:Asus
Warranty:Official Warranty
Availability:In Stock
In Stock
Categories: Asus, Laptops, TUF Gaming
Brand: Asus
Description
Specifications of Asus Tuf FX507VU-LP141 Intel Core I7 13th 16GB 512GB SSD 15.6 FHD 144Hz Backlit KB 6GB RTX 4050 GPU Dos Grey- (Official Warranty)
| Specification | |
|---|---|
| Model | FX507VU-LP141 |
| Processor | Intel Core i7 13th Generation |
| Processor Type | Intel® Core™ i7-13620H Processor |
| Memory | 16GB |
| Storage | 512GB |
| Graphics | 6GB Nvidia RTX 4050 Graphics |
| Screen | 15.6″ |
| Screen Resolution | 15.6” FHD 16:9 (1920 x 1080) 144hz Display |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Operating System | Dos |
| Ports | 1x 3.5mm Combo Audio Jack = 1x HDMI 2.1 FRL = 2x USB 3.2 Gen 1 Type-A = 1x USB 3.2 Gen 2 Type-C |
| Color | Grey |
Reviews (0)
Be the first to review “Asus Tuf FX507VU-LP141 Intel Core I7 13th 16GB 512GB SSD 15.6 FHD 144Hz Backlit KB 6GB RTX 4050 GPU Dos Grey- (Official Warranty)” Cancel reply
Related products
ASUS TUF A15 FA506NCR Gaming Laptop – AMD Ryzen 7 7435HS Processor 16GB 512GB SSD 4GB Nvidia RTX3050 GDDR6 GC 15.6″ Full HD 1080p 144Hz Display RGB Backlit KB (Black, 2 Years Asus Direct Local Warranty)
₨ 238,000
HP 15 FD0095WM Intel Core i5 12th Gen 8GB 256GB SSD 15.6 FHD Display Win11 Silver
₨ 127,000
HP 15 FD0333NIA Intel Core i3 13th Gen 4GB 256GB SSD 15.6 FHD Display Dos Gold
₨ 106,500
HP 15-FD0371NIA Intel Core i7 13th Gen 8GB 512GB SSD 15.6″ FHD Display NVIDIA MX570 2GB GDDR6 Graphics Backlit KB Dos Silver
₨ 196,000
HP 250 G10 Intel Core i5 13th Gen 8GB 512GB SSD 15.6 FHD Dos Grey
₨ 143,000
HP Pavilion 14 EK1055TU Intel Core i5 13th Gen 8GB 512GB SSD 14 FHD IPS Touch X360 Display Backlit KB Win11 Silver (Official Warranty)
₨ 231,000
HP Probook 460 G11 Intel Core Ultra 7 155U 16GB 512GB SSD 16.1 WUXGA Backlit KB FingerPrint Reader Dos Silver
₨ 229,500
HP Victus 16-R0328TX Intel Core i7 13th Gen 16GB D5 512GB SSD 16.1″ FHD IPS 144Hz NVIDIA RTX 4060 8GB Graphics Backlit KB Dos Mica silver
₨ 310,000

Reviews
There are no reviews yet.