Home » Shop » HP Elitebook 660 G11 – Intel Core Ultra 7 155U 12-Core Processor 8-GB 512-GB SSD Intel Integrated GC 16″ WUXGA 1200p IPS AG 300nits Display PolyStudio Audio Backlit KB FP Reader (Silver, HP Direct Local Warranty, NEW)
HP Elitebook 660 G11 – Intel Core Ultra 7 155U 12-Core Processor 8-GB 512-GB SSD Intel Integrated GC 16″ WUXGA 1200p IPS AG 300nits Display PolyStudio Audio Backlit KB FP Reader (Silver, HP Direct Local Warranty, NEW)
₨ 294,000
Product Code: 660 G11
Brand: Hp
Warranty: 1 – Year Local
In Stock
Description
| Brand | Hp |
|---|---|
| Generation | Intel Core Ultra 7 |
| Processor Type | Intel® Core™ Ultra 7 155U Meteor Lake (12 MB L3 cache) |
| Processor Speed | 1.7 GHz up to 4.8 GHz with Intel® Turbo Boost Technology (12 cores, 14 threads) |
| Installed RAM | 8GB |
| Type of memory | 8 GB DDR5-5600 MT/s (1 x 8 GB) |
| Hard drive size | 512 GB PCIe® NVMe™ SSD |
| Hard drive speed | – |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | – |
| SSD | 512 GB SSD |
| Type of harddrive | 512 GB PCIe® NVMe™ SSD |
| Graphic Series | Intel Integrated Graphics |
| Dedicated graphics | No |
| Graphics memory | Intel Integrated |
| Type of graphics memory | Shared |
| Switchable graphics | No |
| Graphics processor | Intel |
| Backlight | LED |
| Screen size | 16″ diagonal, WUXGA (1920 x 1200), IPS, anti-glare, 300 nits, 45% NTSC |
| Screen surface | 16″ diagonal, WUXGA (1920 x 1200), IPS, anti-glare, 300 nits, 45% NTSC |
| Screen resolution | 1920×1200 |
| Touchscreen | No |
| Color | Silver |
| RAM | 8 GB |
| Operating System | DOS |
| Weight | Starting at 1.74 kg |
| Fingerprint Reader | Fingerprint sensor |
| Numeric keyboard | Yes |
| Backlit keyboard | HP Premium Keyboard – spill-resistant, backlit keyboard with numeric keypad |
| Bluetooth | Bluetooth® 5.3 wireless card, vPro |
| LAN | Yes |
| Speed | 1 RJ-45 |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | Intel® Wi-Fi 6E AX211 (2×2) |
| Condition | New |
| USB | 2 Thunderbolt™ 4 with USB Type-C® 40Gbps signaling rate (USB Power Delivery, DisplayPort™ 1.4); 2 USB Type-A 5Gbps signaling rate (1 charging, 1 power) |
| HDMI | 1x HDMI 2.1 |
| Camera | 5 MP IR camera |
| Operating system (Primary) | DOS |
| Manual | https://www.hp.com/lk-en/products/laptops/product-details/product-specifications/2102467383 |
| Product page | https://www.hp.com/lk-en/products/laptops/product-details/product-specifications/2102467383 |
| Warranty | 1 Year Warranty |
Reviews (0)
Be the first to review “HP Elitebook 660 G11 – Intel Core Ultra 7 155U 12-Core Processor 8-GB 512-GB SSD Intel Integrated GC 16″ WUXGA 1200p IPS AG 300nits Display PolyStudio Audio Backlit KB FP Reader (Silver, HP Direct Local Warranty, NEW)” Cancel reply
Related products
ASUS TUF Gaming F17 FX707VV-HX451 Intel Core i7 13th Gen 16GB D5 512GB SSD RTX 4060 8GB Graphics 17.3″ FHD 144Hz RGB B/L KB DOS Grey (Official Warranty)
₨ 373,000
HP 15 DW3004 / 003/ 005NE Intel Core i5 11th Gen 8GB 256GB SSD 15.6 FHD Nvidia MX350 2GB Graphics Dos – Open Box
₨ 145,000
HP 15 FD0095WM Intel Core i5 12th Gen 8GB 256GB SSD 15.6 FHD Display Win11 Silver
₨ 127,000
HP ENVY 16 H1008TX Intel Core i5 13th Gen 16GB D5 512GB SSD 16″ WQXGA Display Intel Arc A370M 4GB Graphics Backlit KB Win11 Silver (Official Warranty)
₨ 210,000
HP Laptop 15-FD0336TU Intel Core i5 13th Gen 8GB 512GB SSD 15.6″ FHD Display Backlit KB Dos Natural Silver
₨ 141,000
HP Pavilion 14 EK1055TU Intel Core i5 13th Gen 8GB 512GB SSD 14 FHD IPS Touch X360 Display Backlit KB Win11 Silver (Official Warranty)
₨ 231,000
HP Spectre EU0085TU Intel Core Ultra 7 155H 16GB 1TB 14 Diagonal 3K Touchscreen Backlit KB Win11 (Official Warranty)
₨ 465,000
HP Victus 16-R0328TX Intel Core i7 13th Gen 16GB D5 512GB SSD 16.1″ FHD IPS 144Hz NVIDIA RTX 4060 8GB Graphics Backlit KB Dos Mica silver
₨ 310,000

Reviews
There are no reviews yet.