Home » Shop » ASUS TUF A15 FA506NCR Gaming Laptop – AMD Ryzen 7 7435HS Processor 16GB 512GB SSD 4GB Nvidia RTX3050 GDDR6 GC 15.6″ Full HD 1080p 144Hz Display RGB Backlit KB (Black, 2 Years Asus Direct Local Warranty)
ASUS TUF A15 FA506NCR Gaming Laptop – AMD Ryzen 7 7435HS Processor 16GB 512GB SSD 4GB Nvidia RTX3050 GDDR6 GC 15.6″ Full HD 1080p 144Hz Display RGB Backlit KB (Black, 2 Years Asus Direct Local Warranty)
₨ 238,000
- AMD Ryzen™ 7 7435HS (8C / 16T, 3.1 / 4MB L2 / 16MB L3) Processor
- 16GB DDR5 RAM
- 512GB Nvme M.2 SSD
- NVIDIA® GeForce RTX™ 3050 Laptop GPU (4 GB GDDR6 dedicated)
- 15.6-inch diagonal, FHD (1920 x 1080), 144 Hz, Display
In Stock
Categories: Asus, Laptops, TUF Gaming
Brand: Asus
Description
| Brand | Asus |
|---|---|
| Generation | AMD |
| Processor Type | AMD Ryzen™ 7 7435HS (8C / 16T, 3.1 / 4MB L2 / 16MB L3) |
| Processor Speed | 3.1 Turbo boost up to 4.5GHz |
| Installed RAM | 16GB |
| Type of memory | DDR5 |
| Hard drive size | 512GB |
| Hard drive speed | Nvme M.2 |
| Optical Drive | – |
| Type of optical drive | – |
| SSD | 512 GB SSD |
| Type of harddrive | Nvme M.2 |
| Graphic Series | RTX 3050 |
| Dedicated graphics | Yes |
| Graphics memory | NVIDIA® GeForce RTX™ 3050 Laptop GPU (4 GB GDDR6 dedicated) |
| Type of graphics memory | Discrete |
| Switchable graphics | No |
| Graphics processor | Intel |
| Backlight | LED |
| Screen size | 15.6-inch diagonal, FHD (1920 x 1080), 144 Hz, Display |
| Screen surface | 15.6-inch diagonal, FHD (1920 x 1080), 144 Hz, Display |
| Screen resolution | 1920 x 1080p |
| Touchscreen | No |
| Color | Black |
| RAM | 16 GB |
| Operating System | DOS |
| Weight | 2.30 Kg (5.07 lbs) |
| Fingerprint Reader | No |
| Numeric keyboard | Yes |
| Backlit keyboard | Yes |
| Bluetooth | Bluetooth® 5.3 |
| LAN | Yes |
| Speed | RJ-45 |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | Wi-Fi 6(802.11ax) (Dual band) 2*2 |
| Condition | New |
| USB | 1x 3.5mm Combo Audio Jack 1x HDMI 2.1 TMDS 3x USB 3.2 Gen 1 Type-A (data speed up to 5Gbps) 1x USB 3.2 Gen 2 Type-C with support for DisplayPort™ (data speed up to 10Gbps) 1x RJ45 LAN port |
| HDMI | Yes |
| Camera | 720P HD camera |
| Operating system (Primary) | DOS |
| Manual | https://www.asus.com/laptops/for-gaming/tuf-gaming/2021-asus-tuf-gaming-a15/techspec/ |
| Product page | https://www.asus.com/laptops/for-gaming/tuf-gaming/2021-asus-tuf-gaming-a15/techspec/ |
| Warranty | 2 Years Warranty |
Reviews (0)
Be the first to review “ASUS TUF A15 FA506NCR Gaming Laptop – AMD Ryzen 7 7435HS Processor 16GB 512GB SSD 4GB Nvidia RTX3050 GDDR6 GC 15.6″ Full HD 1080p 144Hz Display RGB Backlit KB (Black, 2 Years Asus Direct Local Warranty)” Cancel reply
Related products
Asus Tuf FX707VV-HX199 Intel Core i7 13th Gen 16GB 512GB SSD 17.3 FHD 144Hz 8GB RTX 4060 GPU Dos Grey (Official Warranty)
₨ 373,000
ASUS TUF Gaming F15 FX507VU-LP150 Intel Core I7 13th 16GB D5 512GB SSD 15.6″ FHD 144HZ RTX 4050 6GB Graphics RGB B/L KB Dos Grey (Official Warranty)
₨ 323,000
ASUS TUF Gaming F17 FX707VV-HX451 Intel Core i7 13th Gen 16GB D5 512GB SSD RTX 4060 8GB Graphics 17.3″ FHD 144Hz RGB B/L KB DOS Grey (Official Warranty)
₨ 373,000
HP 15 FD0095WM Intel Core i5 12th Gen 8GB 256GB SSD 15.6 FHD Display Win11 Silver
₨ 127,000
HP Laptop 15-FD0336TU Intel Core i5 13th Gen 8GB 512GB SSD 15.6″ FHD Display Backlit KB Dos Natural Silver
₨ 141,000
HP Laptop 15-FD0532NIA Intel Core i3 13th Gen 4GB 256GB SSD 15.6″ FHD Display Dos Natural Silver
₨ 104,400
HP Pavilion 14 EK1055TU Intel Core i5 13th Gen 8GB 512GB SSD 14 FHD IPS Touch X360 Display Backlit KB Win11 Silver (Official Warranty)
₨ 231,000
HP Victus 16-S1023DX AMD Ryzen 7 16GB 512GB 16 FHD 144Hz RTX 4070 8GB Backlit KB Win11 Mica Silver
₨ 330,000

Reviews
There are no reviews yet.