Thunder Mistral White 240mm ARGB AIO CPU Cooler
₨ 13,500
-
Elegant White Finish: A sleek all-white aesthetic for clean, modern builds.
-
ARGB Lighting: Fully customizable addressable RGB on pump and fans to match your build theme.
-
Dual 120mm Fans: High airflow and static pressure fans optimized for performance and cooling.
-
Efficient Heat Dissipation: 240mm radiator ensures excellent thermal transfer for overclocked CPUs.
-
Quiet Operation: Low-noise pump and fan design for silent computing.
-
Broad Compatibility: Supports the latest Intel and AMD sockets including LGA 1700 and AM5.
-
Durable Tubing: Sleeved tubing offers flexibility, durability, and leak resistance.
In Stock
Categories: Cooling Systems, More
Description
Thunder Mistral White 240mm ARGB AIO CPU Cooler Specifications Price in Pakistan
| Feature | Specification |
|---|---|
| Product Name | Thunder Mistral White 240mm ARGB AIO CPU Cooler |
| Type | All-in-One (AIO) Liquid CPU Cooler |
| Radiator Size | 240mm (Dual 120mm Fans) |
| Color | White |
| Lighting | Addressable RGB (ARGB) |
| Fan Size | 120mm x 2 |
| Fan Speed | Up to 2000 RPM |
| Airflow | High Airflow Design |
| Noise Level | Low-Noise Operation |
| Pump Design | High-Performance Pump with Silent Operation |
| Compatibility | Intel: LGA 115x / 1200 / 1700 AMD: AM4 / AM5 |
| Tubing | Sleeved, Flexible, and Durable Tubing |
| Mounting Kit | Included for multiple CPU socket support |
| ARGB Controller | Included (or Sync with Motherboard, if supported) |
Reviews (0)
Be the first to review “Thunder Mistral White 240mm ARGB AIO CPU Cooler” Cancel reply
Related products
Asus Prime A520M-K/CSM AMD AM4 microATX Motherboard
₨ 23,000
ASUS Prime series is expertly engineered to unleash the full potential of 3rd Generation AMD Ryzen platform. Boasting a robust power design, comprehensive cooling solutions and intelligent tuning options, Prime A520 series motherboards provide daily users and DIY PC builders a range of performance tuning options via intuitive software and firmware features.
- Ready for Ryzen 5000 Series
- 2x DIMMs, DDR4 4866(O.C)
- Ultrafast Connectivity
- 5X Protection III
Motherboard Type: AMD AM4
Form Factor: MICRO-ATX
Product Code:Â PRIME A520M-K/CSM
Brand:Â Asus
Warranty:Â 1 - Year Local
Asus Prime B450M-A II AMD AM4 mATX Gaming Motherboard
₨ 27,500
• Fan Xpert 2+: Flexible controls for ultimate cooling and silence, plus GPU-temperature sensing for cooler gaming
• Ultrafast connectivity: Supreme flexibility with USB 3.1 Gen 2 and native M.2
• ASUS Aura Sync header: Onboard connector for RGB LED strips, easily synced with an ever-growing portfolio of Aura Sync-capable hardware
• 5X Protection III: Multiple hardware safeguards for all-around system protection
Form Factor: Micro-Atx
Motherboard Type: AMD AM4
Product Code:Â AsusB450M-A
Brand:Â Asus
Warranty:Â 1 - Year Local
Asus Prime B550M-A Wifi II AM4 AMD microATX Motherboard
₨ 46,500
Build a powerful, yet compact AMD Ryzen system using the ASUS PRIME B550M-A WI-FI AM4 Micro-ATX Motherboard. Powered by the AMD B550 chipset, this motherboard supports third-generation AMD Ryzen processors with the AM4 socket.
• AMD AM4 socket: Ready for 3rd Gen AMD Ryzen™ and 3rd Gen AMD Ryzen™ with Radeon™ Graphics Processors
• Comprehensive cooling: VRM heatsink, PCH heatsink, and Fan Xpert 2+
• Ultrafast connectivity: Dual M.2, PCIe 4.0, Intel® WiFi 6, 1 Gb Ethernet, USB 3.2 Gen 2 Type-A
• Aura Sync RGB: Onboard addressable Gen 2 header for RGB LED strips, easily synced with Aura Sync-capable hardware
Form Factor: Micro-Atx
Motherboard Type: AMD AM4
Product Code:Â PRIME B550M-A WIFI II
Brand:Â Asus
Warranty:Â 1 - Year Local
Asus Prime B760M-K D4 Intel 12/13/14th Gen microATX Motherboard
₨ 32,000
ASUS Prime series motherboards are expertly engineered to unleash the full potential of 14th Gen Intel® Core™ Processors. Boasting a robust power design, comprehensive cooling solutions and intelligent tuning options.
- Intel LGA 1700 Socket
- 2x DIMMs, DDR4 5333(OC)
- Comprehensive Cooling
- Aura Sync RGB Lighting
Motherboard Type:Â Intel 12/13/14th Gen (LGA 1700)
Form Factor:Â Micro-ATX
Product Code:Â PRIME B760M-K D4
Brand:Â Asus
Warranty:Â 1 - Year Local
Asus PRIME B760M-K Intel LGA1700 DDR5 MicroATX Motherboard
₨ 33,000
ASUS Prime B760M-K is a powerful Intel B760 motherboard designed for AI computing, featuring PCIe 4.0, DDR5, and advanced cooling solutions for optimal performance.
- Intel® Core™ 12-14th Gen CPU Support
- 2x DDR5 DIMM Slot 8000MHz, upto 96GB Support
- 4x SATA 3.0 Port 6Gb/s & 1x M.2 Gen4 Support
- 1GBps Ethernet
Product Code:Â PRIME B760M-K
Brand:Â Asus
Warranty:Â 1 Year - Warranty
Asus Rog Strix B650-A Gaming Wifi DDR5 AMD AM5 ATX Motherboard
₨ 79,500
The ROG Strix B650-A Gaming WiFi comes equipped with potent performance and thermal prowess in a fresh-looking package.
- Ready for AMD Ryzen 7000 Series
- 4x DIMMs, DDR5 6400 MT/s+
- On-board PCIe Gen 5 M.2 slot
- 12 + 2 Teamed Power Solution
Motherboard Type: AMD AM5
Form Factor: Micro-Atx
Product Code:Â ROG STRIX B650-A GAMING WIFI
Brand:Â Asus
Warranty:Â 1 - Year Local
Asus Tuf Gaming B850M-Plus Wifi AMD AM5 B850 mATX Motherboard, 14+2+1 80A DrMOS Stages, DDR5, PCIe 5.0, 3X M.2, Wi-Fi 6E, 2.5Gb LAN, DP, HDMI, USB 10Gbps & 20Gbps Type-C, BIOS Flashback, Aura Sync
₨ 92,000
ASUS TUF GAMING B850M-PLUS WIFI takes all the essential elements of the latest AMD Ryzenâ„¢ processors and combines them with game-ready features and proven durability.
- AMD Ryzen 9000 Series Ready
- 4x DIMMs, DDR5 8000+MT/s (OC)
- 14+2+1 Premium Power Stages
- Aura Sync RGB Lighting Control
Motherboard Type: AMD AM5
Form Factor: Micro-Atx
Product Code:Â TUF GAMING B850M-PLUS WIFI
Brand:Â Asus
Warranty:Â 2 - Years Local
Asus Tuf Gaming B860M-Plus Wifi B860 LGA 1851 mATX Motherboard, Intel Core Ultra Series 2 Ready, AI PC, 12+1+2+1 80A Stages, DDR5, PCIe 5.0, 3X M.2, Wi-Fi 7, 2.5G LAN, HDMI, USB 20Gbps Type-C
₨ 71,300
ASUS TUF GAMING B860M-PLUS WIFI takes all the essential elements of the latest Intel® Core™ Ultra Processors (Series 2) and combines them with game-ready features and proven durability.
- Supports Intel Core Ultra Series 2
- 4x DIMMs, DDR5 8800+MT/s (OC)
- 12+1+2+1 Digital Power Design
- PCIe 5.0 M.2 SSD Storage
Motherboard Type: Intel Ultra Series 2 (LGA-1851)
Form Factor: MICRO-ATX
Product Code:Â TUF GAMING B860M-PLUS WIFI
Brand:Â Asus
Warranty:Â 2 - Years Local

Reviews
There are no reviews yet.