Redragon Hylas H260 RGB Gaming Headset with Microphone, Wired, Compatible with PS4, PS5, PC and Laptops (Black)
₨ 5,139
In Stock
RGB Backlit
With built-in Volume control and omnidirectional Microphone, Crystal Clear Stereo Sound, the 50mm neodymium directional drivers with 110dB sensitivity deliver Crystal Clear audio precision, while the soft padded Closed ear cups offer advanced passive noise isolation.

Lightweight and Comfortable
The headset offers ultimate comfort for prolonged gaming sessions through its low weight and Noise Reducing Closed Ear Cups using Soft Comfortable Signature Memory Foam with a highly adjustable headband for a perfect fit.

Noise Cancelling Microphone
The Microphone offers optimized Noise and Echo Cancelling technology for your Voice Chat during gaming sessions. Comes with a 6-foot-long high-quality cable, gold plated 3.5mm Audio jack,3.5mm Mic jack & USB-A connector.

Multi-Platform Gaming Headset
Compatible with Xbox One, Nintendo Switch (audio only), PlayStation, PS4, PS5, MAC, PC, and Laptop.
Technical Details
| Length | 202mm |
| Width | 172.5mm |
| Height | 97mm |
| Plug Type | USB + 3.5mm x2 |
| Sensitivity | 110 + 3dB S.P.L at 1KHz |
| Frequency | 20 – 20000 Hz |
| Impedance | 16 ± 15% |
| Microphone Dimensions | 40 x 15mm |
| Microphone Sensitivity | -38 + 3dB (0dB = 1V/PA) |
| Microphone Directivity | Omni Directional |
| Microphone Impedance | ≤ 2.2K Q(Max) |
Related products
A4tech Fstyler FM10S 1600 DPI Silent Wired Mouse
Asus Prime B650M-A II DDR5 AMD AM5 microATX Motherboard
- Ready for AMD Ryzen 7000 Series
- 4x DIMMs, DDR5 6400+(OC)
- Comprehensive Cooling
- Aura Sync RGB Lighting
Asus Prime B760M-A DDR5 Intel 12/13/14th Gen microATX Motherboard
- Ready for 13th and 12th Gen Intel®
- 4x DIMMs, DDR5 7200+(OC)
- Comprehensive Cooling
- Aura Sync RGB Lighting
ASUS PRIME H510M-F DDR4 LGA1200 microATX Motherboard Supports Intel Core 10th/11th Gen Processors
Asus Prime H610M-K ARGB DDR5 Intel 12/13/14th Gen microATX Motherboard
- Intel LGA 1700 Socket
- 2x DIMMs, DDR5 5600
- Comprehensive Cooling
- Aura Sync RGB Lighting
Asus Rog Strix B860-F Gaming Wifi ATX Motherboard, PC Ready with Advanced AI, 16+1+2+1 Power Levels, DDR5 Slots, PCIe 5.0, Four M.2 Slots, WiFi 7, Aura Sync RGB Lighting
- Supports Intel Core Ultra Series 2
- 4x DIMMs, DDR5 9066+MT/s (OC)
- 16+1+2+1 Digital Power Design
- PCIe 5.0 M.2 SSD Storage
Asus Rog Strix Z890-A Gaming Wifi Z890 LGA 1851 ATX Motherboard, Intel Core Ultra Series 2 Ready, Advanced AI PC-Ready, 16+2+1+2 Stages, DDR5, WiFi 7, 2.5G, 5x M.2, Thunderbolt 4, USB Type-C, AI OC
- Supports Intel Core Ultra Series 2
- 4x DIMMs, DDR5 9066+MT/s (OC)
- Robust 16+1+2+2 Power Stages
- Thunderbolt 4 USB Type-C Port
Asus Rog Strix Z890-F Gaming WiFi ATX Motherboard, LGA 1851 Intel Core Ultra Series 2 Ready, 16+1+2+2 Power Stages, DDR5 Slots, PCIe 5.0 w/ Full Support for Next-Gen GPUs, Five M.2 Slots, WiFi 7, AI Overclocking, AI Networking II
- Supports Intel Core Ultra Series 2
- 4x DIMMs, DDR5 9066+MT/s (OC)
- Robust 16+1+2+2 Power Stages
- Thunderbolt 4 USB Type-C Port

Reviews
There are no reviews yet.