Thunder Mistral White 240mm ARGB AIO CPU Cooler
₨ 13,500
-
Elegant White Finish: A sleek all-white aesthetic for clean, modern builds.
-
ARGB Lighting: Fully customizable addressable RGB on pump and fans to match your build theme.
-
Dual 120mm Fans: High airflow and static pressure fans optimized for performance and cooling.
-
Efficient Heat Dissipation: 240mm radiator ensures excellent thermal transfer for overclocked CPUs.
-
Quiet Operation: Low-noise pump and fan design for silent computing.
-
Broad Compatibility: Supports the latest Intel and AMD sockets including LGA 1700 and AM5.
-
Durable Tubing: Sleeved tubing offers flexibility, durability, and leak resistance.
In Stock
Categories: Cooling Systems, More
Description
Thunder Mistral White 240mm ARGB AIO CPU Cooler Specifications Price in Pakistan
| Feature | Specification |
|---|---|
| Product Name | Thunder Mistral White 240mm ARGB AIO CPU Cooler |
| Type | All-in-One (AIO) Liquid CPU Cooler |
| Radiator Size | 240mm (Dual 120mm Fans) |
| Color | White |
| Lighting | Addressable RGB (ARGB) |
| Fan Size | 120mm x 2 |
| Fan Speed | Up to 2000 RPM |
| Airflow | High Airflow Design |
| Noise Level | Low-Noise Operation |
| Pump Design | High-Performance Pump with Silent Operation |
| Compatibility | Intel: LGA 115x / 1200 / 1700 AMD: AM4 / AM5 |
| Tubing | Sleeved, Flexible, and Durable Tubing |
| Mounting Kit | Included for multiple CPU socket support |
| ARGB Controller | Included (or Sync with Motherboard, if supported) |
Reviews (0)
Be the first to review “Thunder Mistral White 240mm ARGB AIO CPU Cooler” Cancel reply
Related products
Asus Prime A520M-K/CSM AMD AM4 microATX Motherboard
₨ 23,000
ASUS Prime series is expertly engineered to unleash the full potential of 3rd Generation AMD Ryzen platform. Boasting a robust power design, comprehensive cooling solutions and intelligent tuning options, Prime A520 series motherboards provide daily users and DIY PC builders a range of performance tuning options via intuitive software and firmware features.
- Ready for Ryzen 5000 Series
- 2x DIMMs, DDR4 4866(O.C)
- Ultrafast Connectivity
- 5X Protection III
Motherboard Type: AMD AM4
Form Factor: MICRO-ATX
Product Code:Â PRIME A520M-K/CSM
Brand:Â Asus
Warranty:Â 1 - Year Local
Asus Prime B650M-K DDR5 AMD AM5 microATX Motherboard
₨ 37,800
ASUS Prime series motherboards are expertly engineered to unleash the full potential of AMD Ryzen 7000-series processors. Boasting a robust power design, comprehensive cooling solutions and intelligent tuning options, PRIME B650M-K provides users and PC DIY builders with a range of performance optimizations via intuitive software and firmware features.
- Supports AMD Ryzen 7000 Series
- 2x DIMMs, DDR5 8000+(OC)
- Comprehensive Cooling
- Aura Sync RGB Lighting
Motherboard Type: AMD AM5
Form Factor: Micro-Atx
Product Code:Â PRIME B650M-K
Brand:Â Asus
Warranty:Â 1 - Year Local
Asus Prime B760M-K D4 Intel 12/13/14th Gen microATX Motherboard
₨ 32,000
ASUS Prime series motherboards are expertly engineered to unleash the full potential of 14th Gen Intel® Core™ Processors. Boasting a robust power design, comprehensive cooling solutions and intelligent tuning options.
- Intel LGA 1700 Socket
- 2x DIMMs, DDR4 5333(OC)
- Comprehensive Cooling
- Aura Sync RGB Lighting
Motherboard Type:Â Intel 12/13/14th Gen (LGA 1700)
Form Factor:Â Micro-ATX
Product Code:Â PRIME B760M-K D4
Brand:Â Asus
Warranty:Â 1 - Year Local
Asus PRIME B760M-K Intel LGA1700 DDR5 MicroATX Motherboard
₨ 33,000
ASUS Prime B760M-K is a powerful Intel B760 motherboard designed for AI computing, featuring PCIe 4.0, DDR5, and advanced cooling solutions for optimal performance.
- Intel® Core™ 12-14th Gen CPU Support
- 2x DDR5 DIMM Slot 8000MHz, upto 96GB Support
- 4x SATA 3.0 Port 6Gb/s & 1x M.2 Gen4 Support
- 1GBps Ethernet
Product Code:Â PRIME B760M-K
Brand:Â Asus
Warranty:Â 1 Year - Warranty
ASUS PRIME B860M-K-CSM DDR5 LGA1851 microATX Motherboard Supports Intel Core Ultra Processors
₨ 50,300
ASUS PRIME series motherboards are expertly engineered to unleash the full potential of the latest Intel® Core™ Ultra Processors (Series 2). Boasting a robust power design, comprehensive cooling solutions and intelligent tuning options.
- Supports Intel Core Ultra Series 2
- 4x DIMMs, DDR5 8666+MT/s (OC)
- 7+1+1+1 Digital Power Design
- PCIe 5.0 M.2 SSD Storage
ASUS PRIME H510M-F DDR4 LGA1200 microATX Motherboard Supports Intel Core 10th/11th Gen Processors
₨ 24,500
Asus Prime H610M-K D4 Intel 12/13th Gen microATX Motherboard
₨ 27,000
• Intel® LGA 1700 socket
• Comprehensive cooling
• Ultrafast connectivity
• 5X Protection III
Form Factor:Â Micro-ATX
Motherboard Type:Â Intel 12/13/14th Gen (LGA 1700)
Product Code:Â PRIME H610M-K D4
Brand:Â Asus
Warranty:Â 1 - Year Local
Asus Tuf Gaming B650M-E Wifi DDR5 AMD AM5 microATX Motherboard
₨ 54,000
ASUS TUF GAMING B650M-E WIFI takes all the essential elements of the latest AMD Ryzenâ„¢ Desktop Processors and combines them with game-ready features and proven durability.
- Supports AMD Ryzen 9000 Series
- 4x DIMMs, DDR5 7600+(OC)
- 8(60A)+2(60A)+1 Power Stages
- Front USB 3.2 Gen 1 Type-C Port
Motherboard Type: AMD AM5
Form Factor: Micro-Atx
Product Code:Â TUF GAMING B650M-E WIFI
Brand:Â Asus
Warranty:Â 2 - Years Local

Reviews
There are no reviews yet.