Corsair RM850e Fully Modular Low-Noise ATX Power Supply with 12V-2×6 Cable – ATX 3.1 & PCIe 5.1 Compliant, Cybenetics Gold Efficiency, 105°C-Rated Capacitors, Modern Standby Mode – White ₨ 36,500
₨ 36,500
-
850W Fully Modular ATX Power Supply
-
ATX 3.1 & PCIe 5.1 Ready
-
80 PLUS / Cybenetics Gold Certified
-
White premium finish for clean builds
-
Zero RPM fan mode for near-silent operation
Product Code: CP-9020293-UK
Warranty: 1 year local
Brand: Corsair
In Stock
Categories: Corsair, More, Power Supply
Description
| Feature | Details |
|---|---|
| Model | Corsair RM850e – Fully Modular ATX PSU (White) |
| Power Output | 850W continuous power |
| Efficiency | 80 PLUS Gold & Cybenetics Gold certified |
| Form Factor | ATX, Compact 140mm length for wide case compatibility |
| Fan | 120mm rifle bearing fan with Zero RPM mode |
| Noise Levels | Low-noise operation with custom fan curve |
| Compatibility | ATX 3.1 & PCIe 5.1 standards, supports next-gen GPUs (600W 12V-2×6) |
| Cabling | Fully modular, includes ATX 24-pin, EPS, PCIe, SATA, 12V-2×6 cables |
| Capacitors | High-performance 105°C rated capacitors |
| Standby Support | Modern Standby for faster wake & lower power draw |
| Warranty | 7 Years |
| Color | White – ideal for themed or clean builds |
Reviews (0)
Be the first to review “Corsair RM850e Fully Modular Low-Noise ATX Power Supply with 12V-2×6 Cable – ATX 3.1 & PCIe 5.1 Compliant, Cybenetics Gold Efficiency, 105°C-Rated Capacitors, Modern Standby Mode – White ₨ 36,500” Cancel reply
Related products
A4tech Fstyler FM10S 1600 DPI Silent Wired Mouse
Asus Prime B860M-A WiFi-CSM B860 LGA 1851 microATX Motherboard, DDR5, PCIe 5.0, Two M.2 Slots, Wi-Fi 6E, 2.5Gb Ethernet, USB Type-C, DisplayPort, HDMI, and M.2 Heatsink for Optimal Performance
₨ 69,500
ASUS PRIME series motherboards are expertly engineered to unleash the full potential of the latest Intel® Core™ Ultra Processors (Series 2). Boasting a robust power design, comprehensive cooling solutions and intelligent tuning options.
- Supports Intel Core Ultra Series 2
- 4x DIMMs, DDR5 8666+MT/s (OC)
- 7+1+1+1 Digital Power Design
- PCIe 5.0 M.2 SSD Storage
Motherboard Type: Intel Ultra Series 2 (LGA-1851)
Form Factor: MICRO-ATX
Product Code: B860M-A WIFI-CSM
Brand: Asus
Warranty: 2 - Years Local
Asus Prime H610M-K ARGB DDR5 Intel 12/13/14th Gen microATX Motherboard
₨ 28,000
ASUS Prime series motherboards are expertly engineered to unleash the full potential of 13th & 12th Generation Intel® processors. Boasting a robust power design, comprehensive cooling solutions and intelligent tuning options, Prime H610 provides users and PC DIY builders a range of performance tuning options via intuitive software and firmware features.
- Intel LGA 1700 Socket
- 2x DIMMs, DDR5 5600
- Comprehensive Cooling
- Aura Sync RGB Lighting
Motherboard Type: Intel 12/13/14th Gen (LGA-1700)
Form Factor: MICRO-ATX
Product Code: PRIME H610M-K ARGB
Brand: Asus
Warranty: 2 - Years Local
Asus Prime Z890-P Wifi-CSM Z890 LGA 1851 ATX Motherboard, Intel Core Ultra Series 2 Ready, Advanced AI PC-Ready, 14+1+1+2 Power Stage, DDR5, PCIe 5.0, Thunderbolt 4 USB Type-C, 4x M.2, Wi-Fi 7, 2.5Gb
₨ 95,000
ASUS PRIME series motherboards are expertly engineered to unleash the full potential of the latest Intel® Core™ Ultra Processors (Series 2). Boasting a robust power design, comprehensive cooling solutions and intelligent tuning options.
- Supports Intel Core Ultra Series 2
- 4x DIMMs, DDR5 8666+MT/s (OC)
- Robust 14+1+1+2 Power Stages
- Thunderbolt 4 USB Type-C Port
Motherboard Type: Intel Ultra Series 2 (LGA-1851)
Form Factor: ATX
Product Code: PRIME Z890-P WIFI-CSM
Brand: Asus
Warranty: 2 - Years Local
Asus Rog Strix B650-A Gaming Wifi DDR5 AMD AM5 ATX Motherboard
₨ 79,500
The ROG Strix B650-A Gaming WiFi comes equipped with potent performance and thermal prowess in a fresh-looking package.
- Ready for AMD Ryzen 7000 Series
- 4x DIMMs, DDR5 6400 MT/s+
- On-board PCIe Gen 5 M.2 slot
- 12 + 2 Teamed Power Solution
Motherboard Type: AMD AM5
Form Factor: Micro-Atx
Product Code: ROG STRIX B650-A GAMING WIFI
Brand: Asus
Warranty: 1 - Year Local
Asus Rog Strix B860-A Gaming Wifi B860 LGA 1851 ATX Motherboard, Intel Core Ultra Series 2 Ready, Advanced AI PC-Ready, 14+1+2+1 Stages, DDR5, PCIe 5.0, 4X M.2, Wi-Fi 7, 2.5Gb LAN, USB 20Gbps Type-C
₨ 78,800
With NPU support and AI-enhanced solutions, the ROG STRIX B860-A Gaming WiFi is ready for advanced AI PC applications. Featuring a USB4® (20Gbps) port, PCIe® 5.0, and Aura Sync RGB lighting, it offers fast data transfers, versatile connectivity, and a customizable aesthetic to match your style.
- Supports Intel Core Ultra Series 2
- 4x DIMMs, DDR5 9066+MT/s (OC)
- 12+1+2+1 Digital Power Design
- PCIe 5.0 M.2 SSD Storage
Motherboard Type: Intel Ultra Series 2 (LGA-1851)
Form Factor: ATX
Product Code: ROG STRIX B860-A GAMING WIFI
Brand: Asus
Warranty: 2 - Years Local
Asus Tuf Gaming B850M-Plus Wifi AMD AM5 B850 mATX Motherboard, 14+2+1 80A DrMOS Stages, DDR5, PCIe 5.0, 3X M.2, Wi-Fi 6E, 2.5Gb LAN, DP, HDMI, USB 10Gbps & 20Gbps Type-C, BIOS Flashback, Aura Sync
₨ 92,000
ASUS TUF GAMING B850M-PLUS WIFI takes all the essential elements of the latest AMD Ryzen™ processors and combines them with game-ready features and proven durability.
- AMD Ryzen 9000 Series Ready
- 4x DIMMs, DDR5 8000+MT/s (OC)
- 14+2+1 Premium Power Stages
- Aura Sync RGB Lighting Control
Motherboard Type: AMD AM5
Form Factor: Micro-Atx
Product Code: TUF GAMING B850M-PLUS WIFI
Brand: Asus
Warranty: 2 - Years Local
Asus Tuf Gaming B860M-Plus Wifi B860 LGA 1851 mATX Motherboard, Intel Core Ultra Series 2 Ready, AI PC, 12+1+2+1 80A Stages, DDR5, PCIe 5.0, 3X M.2, Wi-Fi 7, 2.5G LAN, HDMI, USB 20Gbps Type-C
₨ 71,300
ASUS TUF GAMING B860M-PLUS WIFI takes all the essential elements of the latest Intel® Core™ Ultra Processors (Series 2) and combines them with game-ready features and proven durability.
- Supports Intel Core Ultra Series 2
- 4x DIMMs, DDR5 8800+MT/s (OC)
- 12+1+2+1 Digital Power Design
- PCIe 5.0 M.2 SSD Storage
Motherboard Type: Intel Ultra Series 2 (LGA-1851)
Form Factor: MICRO-ATX
Product Code: TUF GAMING B860M-PLUS WIFI
Brand: Asus
Warranty: 2 - Years Local

Reviews
There are no reviews yet.